ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում պատգամավորները շարունակել են քննարկել գալիք տարվա բյուջետային հատկացումները:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը մանրամասնել է բյուջետային փաստաթղթով նախատեսված ֆինանսական հայտը: Նախատեսվում է ծախսերի աննախադեպ աճ՝ շուրջ 48,7 մլրդ դրամով:
Նախարարի խոսքով՝ կրթությունը շարունակում է մնալ Կառավարության գերակայությունների շարքում: Այս ոլորտին կուղղվի 175 մլրդ դրամ, ինչը շուրջ 23,3 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա բյուջետային հատկացումից: Հատկացումները կուղղվեն 10 ծրագրերի իրականացմանը:
Նախնական արհեստագործական եւ միջին մասնագիտական կրթության եւ բարձրագույն ու հետբուհական մասնագիտական կրթության ծրագրերի գծով աճը կազմել է 15,2 տոկոս, հանրակրթության ծրագրի գծով նախատեսվել է 112 մլրդ դրամ:
Առաջին անգամ 237 մլն դրամ է նախատեսվել սոցիալական որոշ խմբերի 1670 երեխաների նախադպրոցական կրթության ապահովման համար: Նախադպրոցական կրթության մատչելիության ընդլայնման նպատակով ավելի քան 3 մլրդ դրամ է  նախատեսվել մոդուլային տիպի մանկապարտեզների կառուցման համար:
Արտադպրոցական դաստիարակության ծրագրերի գծով ծախսերի աճը կազմում է 525 մլն դրամ: Նախատեսվում է 3200 դպրոցականների ամառային հանգստի, հանրակրթական դպրոցների 11-րդ դասարանցիների ռազմամարզական ճամբարի կազմակերպում: Նախատեսվել է դպրոցների մարզադահլիճների հիմնանորոգում:
Կրթության որակի ապահովման ծրագրով նախատեսվել է ծախսերի աճ: Շուրջ 1,5 մլրդ դրամ նախատեսվել է ատեստավորման նոր համակարգի ներդրման համար: 2022-ին 5100 ուսուցչի կամավոր ատեստավորում է նախատեսվում՝ 2021 թ. 1100-ի դիմաց:
Զգալի ներդրումներ են նախատեսվում մարզական օբյեկտների շինարարության եւ գույքով ապահովման ուղղությամբ: Երիտասարդական ծրագրերի մասով էական փոփոխություններ նախատեսված չեն:
Գիտական եւ գիտատեխնիկական հետազոտությունների գծով նախատեսվել է մոտ 22,5 մլրդ դրամ՝ 65,6 տոկոսով ավելի նախորդ տարվանից:
Մշակույթի ոլորտին կհատկացվի 16,5  մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվանից 7,4 տոկոսով ավելի: Նախատեսվում է 6 ֆիլմի ստեղծում: Մարզերի մշակութային կյանքի աշխուժացման նպատակով եւս միջոցներ կտրամադրվեն:
Սպորտի ոլորտի ծախսերը կկրկնապատկվեն: Հիմնական գերակայությունը մեծ սպորտի շարունակական զարգացումն է, միջազգային հարթակներում մեր երկրի դիրքի բարելավումը եւ առողջ ապրելակերպի մասսայականացումը:
Ամփոփելով՝ Վահրամ Դումանյանն ընդգծել է, որ իր ղեկավարած նախարարության գծով բյուջեի ավելացումները հիմնականում կուղղվեն կապիտալ ծախսերին՝ շուրջ 30 մլրդ դրամ եւ գիտության զարգացմանը՝ շուրջ 10 մլրդ դրամ:
Պատգամավորների հարցերը հիմնականում վերաբերել են կինոծրագրերի իրագործմանը, մարզերի դպրոցների հիմնանորոգմանը, մոդուլային մանկապարտեզների շենքային ապահովման հայեցակարգին, միջազգային փառատոններին մեր երկրի ներկայացվածության կարեւորությանը, հայագիտության զարգացման ծրագրերին եւ ոլորտային այլ ուղղություններում հատկացումների բաշխվածությանը:

На совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам депутаты продолжили обсуждение бюджетных ассигнований на 2022 г.
Министр финансов РА Т.Хачатрян сообщил, что в 2022 г. Министерству образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) необходимо реализовать 21 программу со 176 мероприятиями. Общие расходы составят около 226 млрд драмов, что на 48 млрд 694 млн драмов больше утвержденного бюджета   2021 года.
Министр МОНКС В.Думанян подробно изложил предусмотренную бюджетным документом финансовую заявку. Намечен беспрецедентный рост расходов примерно на 48,7 млрд драмов.
По словам министра, образование продолжает оставаться в числе приоритетов правительства. На эту сферу будет направлено 175 млрд драмов, что почти на 23,3% больше бюджетных ассигнований прошлого года. Средства будут направлены на реализацию 10 проектов.
Прирост по линии начального (ремесленного) профессионального и среднего специального образования,   высшего и послевузовского профессионального образования составил 15,2%, на программу общего образования предусмотрено 112 млрд драмов.
Впервые на дошкольное образование 1670 детей некоторых социальных групп предусмотрено 237 млн драмов. На строительство модульных детских садов для расширения доступа к дошкольному образованию выделено более 3 млрд драмов.
Затраты на программы внешкольного образования составляют 525 млн драмов. Планируется организовать летние каникулы для 3200 школьников и военно-спортивный лагерь для учащихся 11-х классов общеобразовательных школ. Намечается капремонт школьных спортзалов.
Программа обеспечения качества образования предусматривает увеличение расходов. На внедрение новой системы аттестации предусмотрено около 1,5 млрд драмов. В 2022 г. предусмотрена добровольная аттестация 5100 учителей по сравнению с 1100 в текущем году.
Намечены значительные инвестиции в строительство и оснащение инвентарем спортивных объектов. Существенных изменений в молодежных программах нет.
На научные и научно-технические исследования предусмотрено около 22,5 млрд драмов, что на 65,6% больше, чем в прошлом году.
На сферу культуры будет направлено 16,5 млрд драмов, что на 7,4% больше, чем в прошлом году. Намечено производство 6 фильмов. Выделяются средства на оживление культурной жизни регионов.
Расходы на спорт увеличатся вдвое. Главный приоритет – постоянное развитие большого спорта, улучшение позиций РА на международной арене и популяризация здорового образа жизни.
В.Думанян в заключение подчеркнул, что увеличение бюджета возглавляемого им ведомства будет направлено в основном на капитальные расходы – около   30 млрд драмов и развитие науки – почти   10 млрд.
Вопросы депутатов в основном касались реализации кинопрограмм, капремонта областных школ, концепции строительства модульных детских садов, важности представительства Армении на международных фестивалях, программ развития арменоведения   и распределения ассигнований   по другим направлениям сферы.